Máte své vlastní písně a nemáte kde hrát?

Patříte mezi skupinu lidí, kteří mají co nabídnout?

Máte vlastní písně a nikde žádná příležitost své umění předvést?

Přečtěte si tento článek. Třeba vám to pomůže spatřit nové příležitosti anebo si lépe ujasnit něco z toho, co už znáte .

Kdybych byl začínající písničkář nebo člen kapely, tak bych se rozhlížel a hledal příležitosti v tomto pořadí:

1.Vyzkoušejte Open Mic

Co je to Open mic? Je to skvělá příležitost pro lidi, kteří už něco umí i pro ty, kteří si tím nejsou až tak úplně jisti.

“Open mic” (v doslovném překladu “Otevřený mikrofon”) je druh hudebního pořadu, ve kterém se z diváků stávají účinkující a z účinkujících zase diváci. Večer může mít připravený základní program, v jehož průběhu se  hlásí  zájemci z publika aby mohli zahrát nějaký svůj song.

Je to výhoda pro ty, kdo si ještě úplně nevěří a dopředu nemusí nikomu nic slibovat. Když uvidíte vystoupit další odvážlivce, tak si možná řeknete: “Tohle bych snad mohl zvládnout taky, ne?” A ruka je nahoře.

Buď si s sebou vezměte svůj nástroj nebo si dopředu zjistěte, zda je na místě nějaký k zapůjčení.  První píseň před publikem a navíc odměněna potleskem. “Tak příště vám toho předvedu víc“, říkáte si s úsměvem na tváři a novým elánem do další tvorby.

Na podobných Open mic scénách začínala spousta hudebních velikánů. Mezi jinými i Bob Dylan.

Kde najdu taková místa?

Asi nejznámější Open mic u nás pořádá Honza Řepka. Nedávno proběhlo 100 pokračování Open mic Potrvá v pražské kavárně Potrvá. Momentálně je však pořadatelský klid. Doufejme, že další díly se brzy rozeběhnou.

Další Open Mic scény najdete např. zde:

Praha: Open-Mic, Pořádá Jan Ostrov

Večer přiměřených depresí

Odolena Voda: Písničkářský Orfest, Pořádá Vladimír Šunda

Líbeznice: Líbeznický Orfest ,Pořádá Vladimír Šunda

PlzeňOpen Mic Plzeň,

Nový jičínOpen Mic Nový Jičín – Pořádá Martin Miki Zábranský,

KolínKolínský open-mic – pořádá Lenka Šumanová a Ježíšek,

OstravaOpen Mic Ostrava – Pořádá David Bartoš

Ústí nad LabemOpen mic nad Labem

LiberecOpen Mic Liberec

Děčín: Open mic Ohusce – Pořádá Jana Víchová

Hradec Králové: Písničkáři na niti – Pořádá Jana Štěpánková

Bruntál: Bruntálský open Mic – Pořádá Eliška Hlavenková a nezávislá skupina nadšenců

Košice: OpenMic Košice – Pořádá Svetozár Šomšák

2. Nabídněte se kapelám jako předskokani

Máte ve vašem okolí nějakou kapelu, která pořádá koncerty? Tak si s nimi promluvte. Nejlépe osobně nebo telefonicky a nabídněte se jako jejich předkapela. Jim odpadne práce se sháněním další kapely a vy jim pozvete na koncert další lidi.

Pokud žádné muzikanty z okolí neznáte, doporučuji se podívat na server bandzone, zadejte si do filtru vaše město a třeba i hudební žánr. Možná se budete divit, kolik podobných kapel ve vašem okolí hraje.

3.Přihlašte se na soutěž

Je spousta soutěží, kde můžete vyniknout. Důležité ale je se tam přihlásit. To za vás nikdo neudělá.

K tomu je ale třeba vědět, že taková hudební soutěž vůbec existuje. Zkuste si trochu “zagooglovat” a vyzkoušet několik různých výrazů na vyhledávání. Třeba: “Country soutěž” nebo “Rock soutěž” a vyskáčou na vás zase jiné soutěže.

Asi nemá smysl, aby se trampská skupina hlásila na death metalové klání a naopak. Ale jak už to v životě bývá, někdy výjimky potvrzují pravidlo. Vybírejte si soutěž, kam byste žánrově zapadli nebo naopak díky lehce vyhraněnému stylu, vyčnívali nad ostatními.

Soutěže mají tu výhodu, že se většinou nemusíte o nic starat a předvedete se novým lidem. Dost často tam bývá divácké hlasování. A tam už se musíte sakra snažit, pokud chcete vyhrát.

Pro zajímavost zde uvádím pár odkazů, pokud byste nějakou soutěž chtěli vyzkoušet:

Pro folkaře, countrymany a trampy: 

Porta , Notování, Talent Country radia,

Pro školáky: Škola-rocku

Různé festivaly a kluby pořádají soutěže pro zájemce o doprovodnou scénu:

Sázava fest,  Šance muzikus, Líheň

Soutěží je hodně a jak se říká: “Kdo hledá, najde”.

4. Uspořádejte vlastní koncert

Není nic lehčího, než si uspořádat vlastní koncert.

Anebo snad ne?

Na vystoupení je dobré se pořádně připravit. V první řadě mít kvalitní a nacvičený repertoár, který vám vystačí alespoň na polovinu koncertu.

Poptejte se v klubech (hospodách, galeriích, sálech – Podle toho, jaký žánr hrajete). Domluvte termín a podmínky hraní. Pokud nehrajete akusticky nebo jen přes vlastní komba, budete potřebovat i zvukaře. Dobrý zvukař je základ úspěchu :).  No a potom oslovte další kapely z okolí. Kdo by chtěl tentokráte dělat předskokana vám?

O tom, jak přitáhnout lidi na koncert a zajistit si návštěvnost, píši ve svém manuálu 8 Kroků, jak přitáhnout lidi na koncert. Pokud o pořádání vlastních koncertů vážně uvažujete, doporučuji vám PŘEČÍST si více.

5. Oslovte pořadatele festivalů

Máte už nějaké hudební nahrávky nebo videa na youtube? Protože tohle se vám bude při oslovení pořadatelů hudebního festivalu hodit. Nechte si udělat i nějakou pěknou fotku a napište si bio vaší kapely. Nevíte-li, jak na to, zkuste se podívat ZDE.

A můžete začít posílat nabídky.

6. Zahrajte si na ulici

Další fází, kterou je dobré si vyzkoušet je hraní na ulici zvané busking.

Pokud na koncertech lidé tleskali a poslouchali vás, tak to bylo možná proto, že neměli jinou možnost.  Přišli prostě na váš koncert.

Na ulici je to ale jiné, a zaujmout nemusí být vždy snadné.

Hraní na ulici má však svá pravidla. Poslední dobou je jich čím dál více. A tak, chcete-li se dozvědět o buskingu vše potřebné, prostudujte si stránky o Buskingu.

Doufám, že vám tento článek pomohl. 

Děkuji za případné sdílení, lajky a komentáře

Stáhněte si zdarma e-book:

8 kroků, jak přitáhnout lidi na koncert.

Jste muzikant nebo začínající pořadatel? Vyzkoušejte pár osvědčených postupů, jak přitáhnout více lidí na koncert.

  • 8 kroků, jak přitáhnout lidi na koncert.

    Jste muzikant nebo začínající pořadatel? Vyzkoušejte pár osvědčených postupů, jak přitáhnout více lidí na koncert. Stačí zadat e-mail a stáhnout si manuál.

  • Kategorie